testy drogowe nowych aut hybrydowych i elektrycznych, nowości motoryzacyjnej elektroniki użytkowej, dodatkowego wyposażenia, radioinstalacje,systemy cofania, nawigacje,zestawy głośnomówiące gsm.
Nowa Toyota Prius 122KM
TOYOTA PRIUS 2016
środa, 21 października 2020
Suzuki Vitara mild hybrid test drogowy 16 października 2020 z Salonu Japan Motors
Samodzielną jazdę próbną wykonałem na głównych trasach miejskich w Warszawie. Wykorzystywałem auto w najdroższej wersji wyposażenia "elegance sun". Vitara to bezpieczne, dynamiczne i wygodne auto z tzw. miękką hybrydą z silnikiem elektrycznym, dodającym 50 Nm do turbodoładowanego motoru 1,4. Łączna moc zespołu napędowego to 129 KM, moment obrotowy 235 Nm, przy obrotach 2000 - 3000/min. Moc boostera /zespołu elektrycznego/ wynosi 10 kW. Silnik elektryczny to zespolony układ alternatora zintegrowany z rozrusznikiem.
Układ elektryczny napędzany jest z akumulatora 48V, umieszczonego pod siedzeniem kierowcy. Pojemność akumulatora 8 kW, pozwala na obniżenie zużycia paliwa do ok. 16 %. Zasadniczą rolę w układzie hybrydowym Vitary, pełni tzw system ISG, złożony z silnika /alternator-rozrusznik/ i przetwornicy z 48 na 12V. Układ ISG ładuje się i gromadzi energię w akumulatorze, podczas jazdy rozpędem, np. podczas podjeżdżania do świateł, zjeżdżania z góry i łagodnego hamowania. Zespół ISG wspomaga pracę silnika spalinowego turbodoładowanego, zapewniając większą dynamikę podróżowania.
W komorze silnika nie ma tradycyjnego akumulatora 12V. Podstawowa wersja auta Comfort , posiada: -reflektory LED dla świateł mijania i drogowych, -system wykrywania pieszych i samochodów, - rozpoznawanie znaków drogowych, -tempomat adaptacyjny, automatyczną klimatyzację, przednie lampy przeciwmgłowe, -automatyczne włączanie wycieraczek, -podgrzewane fotele przednie. I to za jedyne 69900 zł.
Za wersję premium dopłacamy 6000 zł i otrzymujemy: -system multimedialny z 7 calowym ekranem dotykowym i kamerą cofania, - połączeniem ze smartfonem /Apple CarPlay, Android Auto, Mirror Link. Bezpieczeństwo podnosi monitorowanie martwego pola i ostrzeganie o ruchu poprzecznym za pojazdem. Prześwit podwozia wynosi 18,5 cm. Oszczędny i dynamiczny układ napędowy zapewnia przyspieszenie 0-100 km/godz. w 9,5 sek. Właściwości użytkowe podwyższa duży otwór bagażnika oraz niski próg załadunku.
W podstawowej wersji wyposażenia, jest układ zapobiegania uderzenia pieszego.
Silnik elektryczny to 10 kW mocy boostera, wspomagającego 4-cylindrowy silnik 16 zaworowy z turbo, łączna moc 129KM przy 5500 obr/min. Auto ma 6-biegową skrzynię manualną. Zawieszenie przód McPherson, tył belka skrętna. Hamulce tarczowe wentylowane z przodu i tarczowe z tyłu. Koła 17 calowe z oponami 215/55 R17.
Wnętrze auta wygodne i przestronne, wykończone materiałami wysokiej jakości. Cisza w kabinie nawet przy dużych prędkościach. Maksymalna prędkość auta 190 km/godz. Producent deklaruje emisję CO2 na poziomie 140-145 g/km. Podczas testu średnie zużycie paliwa nie przekraczało 6,6 l/100km. Przypominam, że ten samochód waży ok.1100 kg. Pojemność bagażnika 375/1120 litrów /przy rozłożonych siedzeniach.
Bagażnik ustawny i wygodny do załadowania.
Polecam ten ekonomiczny, nowoczesny i ładny crossover.
Dziękuję z udostępnienie auta do testu, pracownikom Japan Motors,
grzegorzto@op.pl we współpracy z Panem Michałem S. mszczuk@pgd.pl